לידור כימיקלים בע"מ
דואגים לבריאות בעלי החיים

מחזור החיים של הפרעוש

מחזור החיים של הפרעוש

הידעתם? רב מחזור החיים של הפרעוש מתנהל בסביבת המחייה ולא על חיית המחמד

 

קיימים מספר מינים של פרעושים, המין הנפוץ ביותר על כלבים וחתולים נקרא " פרעוש החתול".

פרעושים, מקיימים "גלגול שלם" - 4 שלבים של מחזור החיים: ביצה, זחל, גולם ובוגר.

 

 

הפרעושים הבוגרים, זכרים ונקבות חיים על גבי בעל החיים, רק הנקבות מוצצות דם, שבלעדיו לא תוכלנה להטיל ביצים. לאחר שניזונה, הנקבה יכולה להטיל עד 50 ביצים ביום!

הביצים לא מודבקות לפרווה ולכן נושרות ומתפזרות בסביבת המחייה של חיית המחמד. בתוך יומיים עד שבועיים מההטלה, בוקעים מן הביצים זחלים.

הזחלים ניזונים מחומר אורגני ומהפרשותיהם של הפרעושים הבוגרים, שמכילות דם מעוכל. הם מסתתרים בסדקים ברצפה, בין סיבי הבד של רהיטים ובשטיחים. הם זקוקים לחום ולחות גבוהים כדי להתפתח. התפתחות הזחל יכולה להמשך ממספר ימים ועד כחצי שנה, תלוי בתנאי הסביבה. בחום ולחות גבוהים הזחלים מתפתחים מהר יותר. בתום ההתפתחות מתגלם הזחל.

שלב הגולם יכול להיות קצר, בתנאי אקלים נוחים יבקע פרעוש בוגר מהגולם בתוך שבוע – שבועיים אך שלב זה יכול להימשך גם חודשים ארוכים. זהו למעשה שלב שמאפשר לפרעוש לשרוד לאורך זמן בתנאים קשים: בקור, יובש וגם כשהסביבה התרוקנה מבעלי חיים. כך עלול לקרות שבדירה שגרו בה בעלי חיים בעבר נותרו גלמי פרעושים למשך חודשים ארוכים ומתוכם יגיחו בוגרים רק כשיחזרו בעלי חיים לדירה. תנודות הקרקע, רמת הפחמן הדו חמצני הגבוהה וסימנים נוספים לנוכחות בעלי חיים הם שיגרמו להתעוררות הגלמים ובקיעה של פרעושים בוגרים מתוכם. אלו יעלו על בעל חיים, הנקבות יזונו מדמו, יטילו ביצים ומעגל חיים חדש יחל.

חשוב לזכור: מחזור החיים של הפרעוש מפוצל: חלקו מתקיים על חיית המחמד וחלקו בסביבת המחייה. הבוגרים (המהווים כ- 10% מאוכלוסיית הפרעושים) מתקיימים על חיית המחמד ואילו שאר השלבים (המהווים כ- 90% מהאוכלוסיה), מתקיימים בסביבת המחיה. חשוב להבין עובדה זו אם רוצים לקטוע את מחזור החיים והתמודד בהצלחה עם בעיית הפרעושים.

מצאתי פרעושים! מה עושים ?

איך להיפטר מפרעושים
איך להיפטר מפרעושים
טיפול נכון נגד פרעושים
טיפול נכון נגד פרעושים
מחזור החיים של הפרעוש
מחזור החיים של הפרעוש
איך מזהים פרעושים
איך מזהים פרעושים ?
נזקי הפרעושים
נזקי הפרעושים
הפעל עצור
  • פרעושים
עבור לתוכן העמוד